Üzletszabályzat

 

Az üzletszabályzat részét képezi a Determin Zrt. mindenkori hirdetménye.

 

A DETERMIN ZRt.

(1034 Budapest, Seregély u. 9.)

Üzletszabályzata

 

 

A Társaság elnevezése:          DETERMIN Hitelcentrum

Zártkörűen Működő Részvénytársaság

Rövid neve:                            Determin Zrt.

Székhelye:                              1034 Budapest, Seregély u. 9.

Működési engedély száma:   I-275/2003.

Dátuma:                                 2003. február 27.

1. Az Üzletszabályzat általános rendelkezései

 

1.1. Az Üzletszabályzat hatálya

 

1.1.1. Az üzletszabályzat rendelkezéseit kell alkalmazni - jogszabály kötelező erejű rendelkezése, vagy a felek eltérő tartalmú kikötése hiányában - a Determin Hitelcentrum Zrt. (továbbiakban: Társaság) és az Ügyfelei minden olyan üzleti kapcsolatára, amely során a Társaság pénzügyi szolgáltatást nyújt.

 

1.1.2. A Társaság által végzett egyes pénzügyi tevékenységekre az Üzletszabályzatnak az adott tevékenységre vonatkozó különös rendelkezései az irányadóak. Azokban a kérdésekben, amelyeket a különös rendelkezések nem szabályoznak másként, az Üzletszabályzat általános rendelkezéseit kell alkalmazni.

 

1.1.3. Amennyiben az üzleti kapcsolatok során valamely kérdésben sem az Üzletszabályzat, sem az egyes szerződések nem rendelkeznek, a Magyar Köztársaság Polgári Törvénykönyvének vonatkozó rendelkezései az irányadóak.

 

1.2. Az Üzletszabályzat nyilvánossága

 

1.2.1. Az Üzletszabályzat nyilvános, azt a Társaság ügyfélforgalom számára nyitva álló helyiségében a meghirdetett üzleti órák alatt bárki megtekintheti és megismerheti. A Társaság minden ügyfelének - kérésre - díjtalanul átadja a jelen Üzletszabályzat egy példányát.

 

1.3. Az Üzletszabályzat módosítása

 

A Társaság nem jogosult az Üzletszabályzatot egyoldalúan módosítani.

 

1.4. Kapcsolattartás a Társaság és az Ügyfél között. Együttműködési kötelezettség

 

1.4.1. A Társaság és az Ügyfél az üzleti kapcsolataikban kölcsönösen együttműködve, egymás érdekeit is figyelembe véve kötelesek eljárni.

 

1.5. Tájékoztatás

 

1.5.1. Az Ügyfél késedelem nélkül köteles a valóságnak megfelelően tájékoztatni a Társaságot a fennálló kapcsolatuk szempontjából jelentős körülményekről, tényekről, adatokról, illetve azok változásáról.

 

1.5.2. A tájékoztatási kötelezettség vonatkozik különösen az Ügyfél személyét, jogi helyzetét érintő változásra, címváltozásra, a jegyzett tőkéje mértékének és a bejelentett képviselő személyének megváltozására.

 

1.5.3. Az Ügyfél a Társasággal szembeni tartozásának fennállása alatt köteles rendszeresen a Társaság rendelkezésére bocsátani év végi, valamint évközi mérlegeit és üzleti beszámolóit.

 

 1.5.4. Az Ügyfél a Társasággal szembeni tartozásának fennállása alatt köteles előre, illetve a tudomásszerzését követően haladéktalanul tájékoztatni a Társaságot:

 

  • ha csőd- vagy felszámolási eljárást szándékozik kezdeményezni maga ellen, illetve ennek a jogszabályi feltételei fennállnak;
  • ha bármilyen módon a tudomására jut, hogy harmadik személy a felszámolási eljárás megindítását kezdeményezte vele szemben;
  • a tulajdonosai körében a Társaság felé adott legutolsó tájékoztatás óta bekövetkezett, a jegyzett tőkéjének 10%-át esetenként vagy összességében meghaladó változásról;
  • a gazdálkodásban, a vagyoni és pénzügyi helyzetében bekövetkező minden lényeges változásról;
  • vezető tisztségviselői és vezető beosztású dolgozói körében bekövetkező minden lényeges változásról;
  • ha a Társasággal szemben esedékessé vált, vagy a jövőben esedékessé váló tartozásának megfizetését bármilyen egyéb körülmény veszélyezteti;

 

1.5.5. A tájékoztatási kötelezettség megszegése súlyos szerződésszegésnek minősül, és az Ügyfél felel a tájékoztatási kötelezettségének megsértéséből eredő kárért.

 

 

1.6. Értesítések

 

1.6.1 Mind a Társaság, mind az Ügyfél az egymásnak szóló értesítéseket, üzeneteket, valamint a szerződéseket köteles írásba foglalni. Írásbeli formának az olyan okirat minősül, amelyen az aláírásra jogosult személy eredeti aláírása szerepel. A Társaság az Ügyféllel fennálló kapcsolatára és a konkrét ügyre tekintettel a telefonon, faxon, e-mailen adott értesítéseket is elfogadhatja, illetve a Társaság is küldhet ilyen módon értesítést.  A Társaság nem felel azokért a károkért, költségekért, amelyek a telefonon, fax igénybevételével történő adatátvitel, információ-áramlás során előforduló tévedés, félreértés, vagy hiba eredményeként keletkeznek. Telefonon történő értesítés esetén a tudomásszerzés időpontja a közlés időpontja.

 

1.6.2. A Társaság az Ügyfél részére szóló értesítéseket, nyilatkozatokat, ajánlatokat és okmányokat (a továbbiakban együtt: iratok) arra a címre küldi meg, amelyet az Ügyfél megadott a részére. Ilyen cím hiányában a Társaság az Ügyfél általa ismert címére küldi az iratokat.

 

1.6.3. Az előző pontban megfogalmazott szabály nem vonatkozik a bankjegyekre, az értékpapírokra, valamint egyéb, értéket képviselő okmányokra vagy más olyan küldeményre, amelyeket jellegüknek megfelelően fokozott biztonsággal kell kezelni. A Társaság ilyen esetben a tőle elvárható gondossággal megválasztott módon továbbítja a küldeményt. A továbbítás az Ügyfél költségére és veszélyére történik.

 

 

1.6.4. A Társaság közleményeinek az ügyfélfogadó helyiségeiben történő kifüggesztése útján értesíti Ügyfeleit abban az esetben, ha a közleményben foglaltak az Ügyfelek széles körét érintik.

 

1.6.5. A Hirdetményt azon a munkanapon kell kézbesítettnek tekinteni, amely napot megelőző munkanapon az üzleti órák alatt a kifüggesztés megtörtént.

 

1.6.6. A Társaság nem felel azért, ha a megadott név, cím pontatlansága, változás miatt vagy más, a Társaságon kívül álló okból a kézbesítés elhúzódik, vagy eredménytelen.

 

1.6.7. Az Ügyfél köteles 8 naptári napon belül írásban értesíteni a Társaságot, ha valamely általa a Társaságtól várt értesítés nem érkezett meg. E kötelezettség elmulasztásának következményei az Ügyfelet terhelik, a Társaság nem felel a 8 napot meghaladó késedelemből eredő károkért.

 

1.6.8. A Társaság jogosult úgy tekinteni, hogy az Ügyfél az értesítést tudomásul vette és elfogadta az értesítésben foglaltakat, amennyiben arra a kézbesítéstől számított, belföldre szóló levél útján megküldött értesítésnél 5 napon, külföldre szóló értesítésnél 20 napon, míg telefaxon, vagy e-mailen megküldött értesítésnél 2 napon belül nem érkezett észrevétel vagy kifogás.

 

 

1.7. Kézbesítés szabályai

 

1.7.1. A Társaság az Ügyfélnek szóló iratokat, értesítéseket – a joghatállyal bíró közlemények kivételével (1.7.3)- nem köteles ajánlottan postára adni. Az elküldést megtörténtnek kell tekinteni különösen, ha az Ügyfélnek továbbított irat másolata, kézjeggyel ellátott vagy telefax által igazolt ("OK") példánya a Társaság birtokában van.

 

1.7.2. A Társaság az Ügyféllel szemben fennálló postán keresztül történő értesítési kötelezettségét akkor teljesítette, amikor az értesítést postára adta, a faxon történt értesítési kötelezettségét akkor teljesíti, amikor a faxon történt értesítésről visszaigazolást kapott. Az értesítési kötelezettség teljesítésének bizonyítékául - ellenkező bizonyításig - a Társaság és az Ügyfél a Társaság postakönyvét, a telefax esetén a visszaigazolást fogadja el mind a kimenő, mind a beérkező értesítésekkel kapcsolatban.

 

A szokásos postai idő elteltével a Társaság jogosult úgy tekintetni, hogy írásos értesítését az Ügyfél megkapta, és azt a felek kézbesítettnek tekintik. Szokásos postai időn belföldön 5 napot, külföldön 10 napot kell érteni.

 

1.7.3. Amennyiben a jelen Üzletszabályzat másképp nem rendelkezik, a Társaság - választása szerint - azon dokumentumokat vagy iratokat, amely a felek közötti jogviszony hatályának vagy feltételeinek megváltoztatását eredményezhetik vagy arra hatással vannak (joghatállyal bíró közlemények), az Ügyfél részére ajánlottan, tértivevénnyel küldi meg (hivatalos értesítés).

 

A Társaság által küldött írásos hivatalos értesítéseket (joghatállyal bíró közlemény) - amennyiben az „nem kereste” jelzéssel a feladónak visszaküldésre kerül - kézbesítettnek kell tekinteni a kézbesítés második megkísérlésének, illetve a második figyelmeztetés postafiókba helyezésének napját követő ötödik munkanapon. Egyebekben a joghatállyal bíró közlemények tértivevényes kézbesítésére a hatályos jogszabályok által előírt kézbesítési vélelmek irányadók.

 

1.7.4. A Társaság nem felel azokért a károkért, amelyek a postai úton történő kézbesítés hibáiból, fax igénybevételével történő adatátvitel, információ-áramlás során előforduló tévedés, félreértés, vagy hiba eredményeként keletkeznek.

 

1.7.5. A Társasághoz érkezett küldemények érkezési idejére a Társaság nyilvántartása az irányadó.

 

1.8. Képviselők, közreműködők

 

1.8.1. A Társaság az üzleti kapcsolat biztonsága érdekében meggyőződhet az Ügyfél nevében eljáró személy képviseleti jogosultságáról. Üzleti tárgyalások folytatása vagy a teljesítés során a Társaság bármikor kérheti a képviseleti jog megfelelő igazolását.

 

1.8.2. A Társaság jogosult az Ügyfél által hozzá bejelentett képviselőket és az ő aláírásaikat mindaddig érvényesnek tekinteni, amíg a képviseleti jog megszűnéséről, visszavonásáról vagy az új képviselő képviseleti jogáról szóló - és amennyiben szükséges - megfelelő bizonyító erővel rendelkező okirattal megerősített írásbeli értesítés hozzá meg nem érkezett.

 

1.8.3. A Társaság jogosult harmadik személy közreműködését, közvetítését igénybe venni, ha ez a saját követelése biztonsága és érvényesítése érdekében szükséges.

 

 

1.9. Ellenérték

 

1.9.1. Az Ügyfél a Társaság szolgáltatásaiért kamatot, jutalékot, díjat (továbbiakban együtt: ellenérték) fizet.

 

1.9.2. A Társaság által az Ügyfél részére teljesített szolgáltatásoknak a szokásos mértéket meghaladó költségei - különösen az esetleges hatósági eljárás költségei, a közreműködő igénybevételének költségei, a jogi és egyéb szakértői költségek, postaköltségek, illetékek, stb. - az Ügyfelet terhelik.

 

1.9.3. Az ellenérték mértékét a Társaság és az Ügyfél között megkötött szerződések tartalmazzák. Az olyan ellenérték mértékét, amelyről a szerződés másként nem rendelkezik, a Társaság az ügyfélforgalom részére nyitva álló helyiségeiben megtekinthető Hirdetményben teszi közzé.

 

1.9.4. A Hirdetményben megjelölt ellenértéket a Társaság nem jogosult egyoldalúan megváltoztatni.

 

1.9.5. Az egyes szerződésekben rögzített ellenérték mértékét csak a szerződésben vagy az Üzletszabályzatban meghatározott módon lehet megváltoztatni. Az ellenérték változása csak az értesítés utáni időre vonatkozhat.

 

1.9.6. A Társaság a kamat mértékét a 83/2010. (III.25.) Kormányrendelet alapján számítja ki és teszi közzé.

A szerződésekben rögzített kamattól a szerződő felek kizárólag közös megegyezéssel térhetnek el.

A Társaság a teljes hiteldíj mutató (a továbbiakban: THM) számításánál nem veszi figyelembe a:

-             prolongálási, szerződésmódosítási díjat,

-             késedelmi kamatot,

-             egyéb olyan fizetési kötelezettséget, amely a szerződésben vállalt kötelezettség nem teljesítéséből származik,

-             közjegyzői díjakat,

-             átutalási díjakat.

 

A THM kiszámítására vonatkozóan a Társaság a következő képletet alkalmazza:

 

 

 

 Ck:

 a k sorszámú hitelrészlet összege, csökkentve a hitel felvételével összefüggő, az első hitelfolyósításig fizetendő költségekkel,

 Dl:

 az 1 sorszámú törlesztőrészlet vagy díjfizetés összege,

 m:

 a hitelfolyósítások száma,

 m’:

 az utolsó törlesztőrészlet vagy díjfizetés sorszáma,

 tk:

 az első hitelfolyósítás időpontja és minden ezt követő hitelfolyósítás időpontja közötti időtartam években és töredékévekben kifejezve, ezért t1 = 0,

 sl:

 az első hitelfolyósítás időpontja és minden egyes törlesztőrészlet vagy díjfizetés időpontja közötti időtartam években és töredékévekben kifejezve,

 X:

 a THM értéke.

 

 

1.9.7. Az Ügyfél a fizetési kötelezettsége késedelmes teljesítése esetén az ügyleti kamaton felül késedelmi kamatot köteles fizetni.

 

1.9.8. A Társaság által az egyes ügylettípusoknál felszámított késedelmi kamat mindenkori mértékét a Hirdetmény tartalmazza.

 

1.9.9. Meghirdetett késedelmi kamat hiányában a törvényes (a jogszabályban meghatározott) mérték az irányadó.

 

1.9.10. Az ellenérték megfizetése a szerződésben rögzített időpontokban esedékes.

 

1.9.11. Az Ügyfél átutalással vagy a Társaság bankszámlájára történő készpénzes befizetéssel köteles megfelelő időben gondoskodni az ellenérték megfizetéséről.

 

 

1.10. Általános hitelezési feltételek

 

1.10.1. Folyósítható hitelösszegek

 

A legkisebb folyósítható hitelösszeg 1.000.000 Ft (egymillió forint), a legnagyobb folyósítható hitelösszeg pedig 30.000.000 Ft (harmincmillió forint).

 

1.10.2. Engedélyezett futamidők

 

A Társaság által nyújtott kölcsönök minimális futamideje 3 hónap, maximális futamideje 20 év.

 

1.10.3. Önerő rendelkezésre állása

 

A Társaság legfeljebb 6 havi törlesztő részletnek megfelelő önerő meglétét követeli meg Ügyfeleitől. Az önerő megkövetelésétől a Társaság visszatérő ügyfelek esetén eltekinthet.

 

1.11. Pénztárszolgálat

 

1.11.1. A Társaság hitelezési tevékenysége keretében pénztárszolgálatot nem tart fenn.

 

1.12. A nyújtott kölcsönök devizaneme

 

A Társaság kizárólag forinthiteleket nyújt.

 

1.13. Jogviták rendezése

 

1.13.1. A Felek a köztük keletkező vitás kérdéseket lehetőség szerint közös megegyezéssel kívánják rendezni. Amennyiben ez nem lehetséges, akkor bármelyik fél bírósághoz fordulhat.

 

1.13.2. A Társaság és az Ügyfél közötti üzleti kapcsolat során a bank- és hitelviszonyokból eredő peres eljárások esetére a Felek az illetékességről az egyes szerződésekben rendelkeznek.

 

1.13.3. A jogviták rendezése során az alkalmazandó jog a magyar jog.

 

1.14. Biztosítékok

 

1.14.1. Biztosítéknyújtás

 

1.14.1.1. Az üzleti kapcsolat fennállása alatt a Társaság kérésére az Ügyfél köteles megfelelő biztosítékot nyújtani, vagy a már adott biztosítékot kiegészíteni olyan mértékben, amilyen mértékben a Társaság megítélése szerint a már fennálló, vagy valamely a Társaság kötelezettségvállalására tekintettel a jövőben esetleg keletkező követelései megtérülésének biztosítékául szükséges. Pótlólagos fedezet kérésére a Társaság akkor jogosult, ha a biztosítéki érték 10%-ot elérő vagy azt meghaladó mértékben csökken. A követelés és a biztosíték értékének meghatározása tekintetében a Társaság nyilvántartásai és számításai irányadóak.

 

A fenti kötelezettség megszegése súlyos szerződésszegésnek minősül.

 

1.14.1.2. A biztosíték nyújtásáig, illetve a nyújtott biztosíték Társaság által kért kiegészítésének megtörténtéig a Társaság jogosult az Ügyféllel szembeni estleges fizetési kötelezettségei teljesítését felfüggeszteni.

 

1.14.1.3. A biztosíték kikötésekor a Társaság jogosult meghatározni, hogy az egyes biztosítékokat milyen értéken fogadja el.

 

1.14.1.4. Ha az Ügyfélnek a Társasággal szemben egy időben több tartozása áll fenn és az Ügyfél teljesítése csak részben fedezné a tartozásokat, a Társaság eltérő megállapodás hiányában szabad belátása szerint a régebben lejárt vagy a kevésbé biztosított követelés fedezésére fordíthatja a befolyt összeget.

 

1.14.1.5. A Társaság javára biztosítékul lekötött valamennyi vagyontárgy, jog és követelés a Társaságnak az Ügyféllel szembeni valamennyi követelésére biztosítékul szolgál, tekintet nélkül arra, hogy a követelés hitelnyújtásból vagy egyéb üzleti kapcsolatból ered. Ugyanez a szabály érvényes azokra a követelésekre is, amelyeket harmadik személy ruházott át a Társaságra.

 

1.14.2. A biztosítékok kezelése

 

1.14.2.1. Az Ügyfél köteles gondoskodni a Társaság számára biztosítékul szolgáló valamennyi vagyontárgy, jog és követelés fenntartásáról és értéke megőrzéséről. Köteles gondoskodni továbbá a követelések érvényesíthetőségéről és arról, hogy azok teljesítése a Társaság részére esedékességkor megtörténjen.

 

1.14.2.2. Az Ügyfél jogosult és köteles a használatában levő, a Társaság javára biztosítékul lekötött vagyontárgyakat rendeltetésszerűen használni, kezelni, üzemeltetni, megőrzésükről gondoskodni.

 

1.14.2.3. Amennyiben az Ügyfél a fenti kötelezettségeinek nem tesz eleget és ezáltal a biztosítékok fennállását, értékét, érvényesíthetőségét veszélyezteti, akkor a Társaság - vagy az általa megbízott személy - jogosult közvetlenül eljárni az Ügyfél helyett, illetve kezdeményezni a szükséges hatósági vagy bírósági eljárást.

 

1.14.2.4. Ha valamely biztosítékul szolgáló jog gyakorlása vagy követelés érvényesítése a lekötés időtartama alatt esedékessé válik, a Társaság jogosult a jogot gyakorolni, illetve a követelést érvényesíteni. Az érvényesítés során befolyt összegeket a Társaság jogosult biztosítékként kezelni.

 

1.15. A Központi Hitelinformációs Rendszer (KHR)

 

A KHR-be való adattovábbítás célja, hogy a hitelnyújtók rendelkezésére álljon egy zárt rendszerű adatbázis, és így lehetővé váljon a hitelképesség differenciáltabb megítélése. Amennyiben tehát egy ügyfél adatai szerepelnek a KHR-ben, az nem jelenti feltétlenül, automatikusan azt, hogy az ügyfél pénzügyi szervezettől nem kaphat hitelt, kölcsönt vagy nem veheti igénybe a pénzügyi szervezet egyéb szolgáltatásait. A hitelezési kockázat csökkentése révén a KHR működése hozzájárul a hitelnyújtók biztonságosabb működéséhez is.

 

A részletes szabályozás a központi hitelinformációs rendszerről szóló 2011. évi 122. törvényben található (KHR-törvény).

 

1.15.1. A KHR-be való bekerülés lehetősége (KHR-tv. 9-14/B.§)

 

Természetes személyek esetén: a pénzügyi vállalkozás a KHR részére átadja annak a természetes személynek a jogszabály szerinti referenciaadatait, aki a kölcsönnyújtásra vonatkozó szerződésben vállalt fizetési kötelezettségének oly módon nem tesz eleget, hogy a lejárt és meg nem fizetett tartozásának összege meghaladja a késedelembe esés időpontjában érvényes legkisebb összegű havi minimálbért és ezen minimálbérösszeget meghaladó késedelem folyamatosan, több mint kilencven napon keresztül fennállt illetve aki a hitelszerződés megkötésének kezdeményezése során valótlan adatot közöl, hamis vagy hamisított okiratot használ, ha mindez okirattal bizonyítható.

 

1.15.2. Adatkezelés a KHR-ben (KHR-tv. 5-8.§)

 

A KHR-t kezelő pénzügyi vállalkozás a referenciaadatokat a lentebb meghatározott időponttól számított öt évig kezeli. Az öt év letelte után a KHR-t kezelő pénzügyi vállalkozás a referenciaadatokat véglegesen és vissza nem állítható módon törli.

A meghatározott határidő számításának kezdete: például a késedelmes tartozás megszűnésének időpontja vagy az adat átadásának időpontja.

 

A KHR-t kezelő pénzügyi vállalkozás az adatszolgáltatás tárgyát képező szerződésből eredő késedelmes tartozás teljesítése esetén a késedelmes tartozás teljesítésétől számított egy év elteltével haladéktalanul és vissza nem állítható módon törli a referenciaadatot.

 

1.15.3. Milyen ügyfél-adatok szerepelhetnek a KHR-ben? (KHR-tv., Melléklet)

 

1. Természetes személyekkel kapcsolatban nyilvántartható adatok:

1.1 azonosító adatok:

a) név,

b) születési név,

c) születési idő, hely,

d) anyja születési neve,

e) személyi igazolvány (útlevél) szám vagy egyéb, a személyazonosság igazolására a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény szerint alkalmas igazolvány száma,

f) lakcím,

g) levelezési cím,

h) elektronikus levelezési cím.

 

1.2 A hitelre vonatkozó szerződési adatok:

a) a szerződés típusa és azonosítója (száma),

b) a szerződés megkötésének, lejáratának, megszűnésének időpontja,

c) ügyféli minőség (adós, adóstárs),

d) a szerződés összege és devizaneme, valamint a törlesztés módja és gyakorisága,

e) a 11. § (1) bekezdésében meghatározott feltételek bekövetkezésének időpontja,

f) a 11. § (1) bekezdésében meghatározott feltételek bekövetkezésekor fennálló lejárt és meg nem fizetett tartozás összege,

g) a lejárt és meg nem fizetett tartozás megszűnésének módja és időpontja,

h) a követelés másik referenciaadat-szolgáltató részére történő átruházására, perre utaló megjegyzés,

i) előtörlesztés ténye, ideje, az előtörlesztett összeg és a fennálló tőketartozás összege, pénzneme,

j) fennálló tőketartozás összege és pénzneme,

k) a szerződéses összeg törlesztő részletének összege és devizaneme.

 

1.3. Az adatszolgáltatás tárgyát képező szerződés adatai:

a) az igénylés elutasításának időpontja, indoka,

b) okirati bizonyítékok,

c) jogerős bírósági határozat száma, az eljáró bíróság megnevezése, a határozat rendelkező részének tartalma.

 

1.15.4. Hogyan lehet információt kérni a KHR-ben szereplő adatokról? (KHR-tv. 15.§)

 

Bármely referenciaadat-szolgáltatónál bárki jogosult tájékoztatást kérni arról, hogy milyen adatai szerepelnek a KHR-ben, és ezen adatait mely referenciaadat-szolgáltató adta át. A KHR-ben nyilvántartott saját adatait, valamint az arról szóló információt, hogy ki, mikor és milyen jogcímen fért hozzá ezen adatokhoz, a nyilvántartott személy korlátozás nélkül megismerheti, ezért költségtérítés és egyéb díj nem számolható fel.

 

A referenciaadat-szolgáltató a tájékoztatás iránti kérelmet a KHR-t kezelő pénzügyi vállalkozásnak haladéktalanul, de legkésőbb két munkanapon belül továbbítja, amely három napon belül a kért adatokat zárt módon megküldi a referenciaadat-szolgáltatónak. A referenciaadat-szolgáltató az adatokat a kézhezvételt követően ugyancsak zárt módon, kézbesítési bizonyítvánnyal feladott irat formájában haladéktalanul, de legkésőbb két munkanapon belül eljuttatja a kérelmezőnek.

 

A KHR-t kezelő pénzügyi vállalkozás a tájékoztatási kötelezettségét - ha a nyilvántartott személy ezt kéri - elektronikus adatközlés útján is teljesítheti

 

1.15.5. Jogorvoslati lehetőségek

 

A KHR-ben nyilvántartott személy kifogást emelhet referenciaadatainak a KHR-t kezelő pénzügyi vállalkozás részére történt átadása, azoknak a KHR-t kezelő pénzügyi vállalkozás által történő kezelése ellen, és kérheti a referenciaadat-helyesbítését, illetve törlését. A nyilvántartott személy a kifogást a kifogásolt referenciaadatot a KHR-t kezelő pénzügyi vállalkozásnak átadó referenciaadat-szolgáltatóhoz, vagy a KHR-t kezelő pénzügyi vállalkozáshoz írásban nyújthatja be.

 

A nyilvántartott személy referenciaadatainak jogellenes átadása és kezelése miatt, illetőleg azok helyesbítése vagy törlése céljából a referenciaadat-szolgáltató és a KHR-t kezelő pénzügyi vállalkozás ellen keresetet indíthat. A keresetlevelet a nyilvántartott személy lakóhelye szerint illetékes járásbírósághoz kell benyújtani vagy ajánlott küldeményként postára adni. E határidő elmulasztása miatt igazolásnak van helye.

 

A jogorvoslati lehetőségekről részletesen a KHR-ről szóló 2011. évi 122. törvény rendelkezik (16-20. §).

 

1.16. A Társaság felelőssége

 

1.16.1. A Társaság az üzleti tevékenysége során mindenkor az Ügyfél érdekeinek - az adott körülmények között lehetséges - figyelembe vételével és a tőle elvárható gondossággal jár el.

 

1.16.2. A Társaság nem felel az olyan károkért, amelyek olyan ok miatt következtek be, amelynek az elhárítására vagy befolyásolására a Társaságnak nincs lehetősége.

 

1.16.3. Amennyiben a Társaság az Ügyféltől kapott megbízás teljesítése érdekében harmadik személy közreműködését veszi igénybe és a harmadik személy felelősségét jogszabály, üzletszabályzat, nemzetközi szerződés, szabályzat, szokvány, vagy a közreműködés feltételeit szabályozó szerződés korlátozza, a Társaság felelőssége is azokhoz igazodik.

 

1.16.4. A Társaság felelősségének jelen Üzletszabályzatban foglalt korlátozása vagy kizárása nem érinti a Társaságnak azt a felelősségét, amelyet szerződésben érvényesen nem lehet korlátozni vagy kizárni.

 

1.17. Titkok köre, titoktartási kötelezettség

 

A Társaságot időbeli korlátozás nélkül titoktartási kötelezettség terheli az üzleti titok és banktitok körében. A Társaság az általa igénybe vett közreműködő (ügynök, megbízott, teljesítési segéd) titoktartásáért felelős. A titoktartási kötelezettség kiterjed a Társaság valamennyi tulajdonosára, vezető tisztségviselőjére és alkalmazottaira is.

 

Aki üzleti vagy banktitok birtokába jut, köteles azt időbeli korlátozás nélkül megtartani. A titoktartási kötelezettség alapján az üzleti, illetőleg a banktitok körébe tartozó tény, információ, megoldás vagy adat, a törvényben meghatározott körön kívül a társaság, illetve az ügyfél felhatalmazása nélkül nem adható ki harmadik személynek, és feladatkörön kívül nem használható fel. Aki üzleti titok vagy banktitok birtokába jut, nem használhatja fel arra, hogy annak révén saját maga vagy más személy részére közvetlen vagy közvetett módon előnyt szerezzen, továbbá, hogy a Társaságnak vagy a Társaság ügyfeleinek hátrányt okozzon.

 

A titoktartási kötelezettségre vonatkozó, jelen Üzletszabályzatban nem szabályozott kérdésekben a vonatkozó jogszabályok rendelkezései irányadók.

 

1.17.1. Üzleti titok

 

A Társaság tulajdonosa, a részesedést szerezni kívánó személy, a vezető állású személy, valamint a Társaság alkalmazottja köteles a Társaság működésével kapcsolatban tudomására jutott üzleti titkot - időbeli korlátozás nélkül – megtartani. Ezen korlátozás nem vonatkozik a Társaság és az Ügyfél közötti bírósági eljárásra.

 

1.17.2. Banktitok

 

Banktitok minden olyan, az egyes ügyfelekről a Társaság rendelkezésére álló tény, információ, megoldás vagy adat, amely ügyfél személyére, adataira, vagyoni helyzetére, üzleti tevékenységére, gazdálkodására, tulajdonosi, üzleti kapcsolataira, valamint pénzügyi intézmény által vezetett számlájának egyenlegére, forgalmára, továbbá pénzügyi intézménnyel kötött szerződéseire vonatkozik.

 

Az Ügyfél ezennel kijelenti, hogy nem tekinti az üzleti ill. banktitok megsértésének, ha a Társaság megkeresésére bármely más pénzintézet információt ad ki róla a Társaságnak. A Társaság titoktartási kötelezettsége az így megszerzett információkra, adatokra is vonatkozik

 

 

1.18. Információadás az Ügyfélről

 

1.18.1. A Társaság az Ügyfél külön írásbeli felhatalmazása alapján részletesebb információt is jogosult kiadni az Ügyfélről.

 

1.18.2. Információ adásával a Társaság az Ügyfélért semmilyen garanciát nem nyújt és semmilyen felelősséget nem vállal.

 

1.19. Kiszervezés

 

A Társaság az alábbi tevékenységeit megbízás alapján kiszervezi:

 

1.19.1. Főkönyvi könyvelés, számviteli munkák

 

A fenti munkákat az ECOCENT Kft. végzi (1029 Budapest, Táltos u. 18.). A kialakított rendszerben az adatok nem kerülnek ki a központi szerverről, amely a Társaság székhelyén található.

 

1.19.2. Informatikai rendszerfelügyelet és hardver-karbantartás

 

Az informatikai felügyeletet a Deepblue System Informatikai Kft. (1039 Budapest, Aradi u. 25.) látja el. E feladat keretében üzemi körülmények között nem történik adattárolás, adatfeldolgozás és adattovábbítás.

 

1.19.3. Jogi képviselet

 

Jogi képviselő a Dr. Szólláth Ügyvédi Iroda (1174 Budapest, Damjanich u. 22.).

 

1.19.4. KHR-hez történő adattovábbítás

 

A Társaság a jogszabályok által előírt, KHR felé történő adattovábbítást (lásd 1.15.) a Pénzügyi Vállalkozások Országos Egyesületén (3525 Miskolc, Szécsenyi út 29. 2/1.) keresztül valósítja meg, a BISZ Zrt. által is aláírt háromoldalú megállapodás alapján.

 

1.20. A biztosítékok érvényesítése

 

1.20.1. Ha az Ügyfél a Társasággal szemben fennálló fizetési kötelezettségeit esedékességkor nem teljesíti, a Társaság - vagy az általa megbízott harmadik személy - jogosult érvényesíteni a Társaságnak bármely biztosítékból fakadó jogát oly módon, ahogy a megítélése szerint a Társaság követelésének kielégítését a legeredményesebben szolgálja.

 

1.20.2. Ha az Ügyfél valamely esedékessé vált fizetési kötelezettségének a Társaság írásbeli felhívása ellenére a felhívásban megjelölt határidőn belül nem tesz eleget, a Társaság jogosult valamennyi fennálló követeléséhez kapcsolódó jogviszonyt azonnali hatállyal felmondani és az azokból származó követelését esedékessé tenni.

 

1.21. Tájékoztatás, ellenőrzés

 

1.21.1. Az Ügyfél haladéktalanul köteles tájékoztatni a Társaságot a biztosítékok értékében, értékesíthetőségében bekövetkezett, illetve bekövetkező változásról.

 

1.21.2. A Társaság - vagy megbízottja - bármikor jogosult ellenőrizni, akár a helyszínen is, a biztosítékok meglétét és azt, hogy az Ügyfél a biztosítékkal kapcsolatos kötelezettségeinek eleget tesz-e. Az ellenőrzés során az Ügyfél köteles a Társasággal mindenben együttműködni és az ellenőrzéshez minden szükséges tájékoztatást megadni és az okmányokba betekintést engedni.

 

1.22. Költségek viselése

 

1.22.1. A biztosítékok nyújtásával, fenntartásával, kezelésével és érvényesítésével kapcsolatos minden szükséges költség az Ügyfelet terheli.

 

1.23. Az előtörlesztéssel kapcsolatos előírások

 

1.23.1. Az ügyfél tartozását bármikor előtörlesztheti, ha előtörlesztési szándékáról és az előtörleszteni kívánt összegről legalább 2 banki nappal a tervezett előtörlesztési időpont előtt írásban értesíti a Társaságot.

 

1.23.2. Az előtörlesztés díjköteles. Az előtörlesztési díj mértékét a Társaság aktuális Hirdetménye tartalmazza.

 

1.24. Biztosítás

 

1.24.1. Az Ügyfél köteles a biztosítékul lekötött vagyontárgyakat minden kár esetére teljes értékben biztosítani és a biztosítási szerződés(ek)ben, illetve kötvény(ek)ben a Társaságot, mint kedvezményezettet feltüntetni. Ingatlanfedezet esetén a biztosítás megkötésétől a Társaság alapesetben eltekint, de a Társaság külön írásbeli felhívására az Ügyfél köteles az ingatlanfedezetre is teljes körű vagyonbiztosítást kötni.

 

1.24.2. Az Ügyfél a biztosítási szerződést - amíg a vagyontárgyak a Társasággal szembeni tartozásának biztosítékául szolgálnak - a Társaság hozzájárulása nélkül nem módosíthatja, és nem szüntetheti meg.

 

1.24.3. A Társaság a biztosítás meglétét (fenntartását) évente ellenőrzi. Az Ügyfél a Társaság felhívására haladéktalanul köteles a biztosítási kötvényt és a biztosítási díj megfizetését igazoló okmányokat a Társaság részére bemutatni, illetve átadni.

 

1.24.4. A Társaság a befolyó biztosítási összeget az Ügyfél tartozásának csökkentésére fordíthatja a tartozás esedékessé válása előtt is. A biztosítási összegnek a Társaság követeléseit meghaladó része az Ügyfelet illeti meg.

 

 

2. Gépjármű- vagy egyéb eszközvásárlás céljából nyújtott kölcsönökre vonatkozó különös rendelkezések

 

2.1. A Társaság hitelszerződéseiben arra vállalhat kötelezettséget, hogy az Ügyfél rendelkezésére tartott összeg erejéig a hitelszerződésekben meghatározott feltételek szerint, az ott megjelölt időn belül kölcsönt folyósít.

 

2.2. Hitel- vagy kölcsönszerződés megkötésére és már tartós hiteljogviszony létesítésére akkor kerülhet sor, ha a Társaság az Ügyfél hitelképességét megfelelőnek ítéli. A Társaság az Ügyfél hitelképességére vonatkozó vizsgálat szempontjait maga határozza meg, és azokat időről időre módosíthatja, ha megítélése szerint a módosítás ésszerű és szükséges.

 

2.3. A hitelképesség megítéléséhez a Társaság elsősorban az Ügyfelével kialakított üzleti kapcsolatai során szerzett ismereteit, a meghatározott időközönként az Ügyfél által szolgáltatott adatokat, információkat használja fel, de a Társaság jogosult bármely egyéb, az elbíráláshoz általa szükségesnek tartott adatot, információt, okiratot kérni.

 

2.3.1. Az első hitelkérelem benyújtásával egyidejűleg az Ügyfélnek az alábbi dokumentumokat mindenképpen be kell nyújtania:

 

2.3.1.1. Ha az Ügyfél gazdálkodó szervezet

              - érvényes társasági szerződés

              - cégbírósági végzés

              - 30 napnál nem régebbi cégkivonat

              - a cég képviselőjének aláírási címpéldánya és személyi igazolványa

              - adóbejelentkezési lap

              - bankszámlaszerződés

              - banki aláíró karton

              - tárgyévet megelőző két év éves beszámolója (mérleg, eredménykimutatás, kiegészítő melléklet,

                 könyvvizsgáló hitelesítő záradéka, stb.)

              - tárgyévi főkönyvi kivonat

              - nyilatkozat a kötelezettségekről típus, összeg, lejárat szerinti bontásban

              - külön nyilatkozat a köztartozásokról

 

2.3.1.2. Ha az ügyfél magánszemély

              - személyi igazolvány

              - útlevél vagy jogosítvány

              - nyilatkozat a köztartozásokról

 

2.3.1.3. Ha az ügyfél egyéni vállalkozó

              - személyi igazolvány

              - útlevél vagy jogosítvány

              - vállalkozói igazolvány

              - adóbejelentkezési lap

              - bankszámlaszerződés (ha van)

              - banki aláíró karton (ha van)

              - tárgyévet megelőző két év eredménylevezetése

              - tárgyévi főkönyvi kivonat vagy naplófőkönyv

              - nyilatkozat a kötelezettségekről típus, összeg, lejárat szerinti bontásban

              - külön nyilatkozat a köztartozásokról

 

A fenti dokumentumokat másolatban kell benyújtani, de eredetiben is be kell mutatni. Folyamatos üzleti kapcsolat esetén a Társaság a fenti dokumentumok egy részének benyújtásától eltekinthet.

 

2.4. A hitelkérelem érdemi elbírálásának, valamint a már biztosított hitelkeret további fenntartásának az a feltétele, hogy az Ügyfél a gazdálkodásáról a Társaság által kért szükséges információkat, adatokat és okiratokat időben, pontosan, a Társaság által igényelt formában megadja.

 

2.5. A kölcsönszerződés teljesítésének biztosítása érdekében a Társaság különböző biztosítékok meglétét köti ki.

 

2.5.1. Valamennyi, gépjármű- vagy eszközvásárlás céljából nyújtott kölcsön esetén a Társaság az alábbi biztosítékokat köti ki (kötelező biztosítékok):

              - opciós vételi megállapodás a megvásárolni kívánt gépjárműre vagy eszközre

 

2.5.2. Egy kölcsönügylet körülményeinek egyedi mérlegelését követően további biztosítékként az alábbiak kikötése lehetséges (opcionális biztosítékok):

Egymillió forintot meghaladó kihelyezés esetén:

              - inkasszó nyilatkozat az Ügyfél részéről

              - készfizető kezesség

              - váltó

Kétmillió forintot meghaladó kihelyezés esetén az előző biztosítékokon felül:

              - árbevétel-engedményezés

              - zálogjog alapítása további gépjármű(vek)re vagy egyéb eszköz(ök)re

Hárommillió forintot meghaladó kihelyezés esetén az előző biztosítékokon felül:

              - közjegyző előtt tett tartozáselismerő nyilatkozat

Ötmillió forintot meghaladó kihelyezés esetén az előző biztosítékokon felül:

              - bankgarancia.

 

2.6. Az Ügyfél a hitelezéssel kapcsolatban a Társaság részére a szerződésben meghatározott mértékű kamatot, jutalékot, költségtérítést, illetve díjat fizet. Amennyiben a felek a szerződéskötés ellenértékének mértékét külön nem rögzítették, akkor a Hirdetményben meghatározott mértékű ellenértéket kell fizetni. Hitelezési jogviszony esetére járó kamatnál a kamatszámítás kezdő napja a kölcsön folyósításának a napja, utolsó napja a lejárat, illetve ha a kölcsön lejárati napja előtt törlesztésre kerül, akkor a törlesztés napja.

 

2.7. Az Ügyfél bármikor jogosult a hitel- illetve kölcsönszerződést részben vagy egészben írásban 15 napos határidővel felmondani, ha a felmondással egy időben a Társaság felé fennálló, a hitel- illetve kölcsönszerződésből fakadó valamennyi kötelezettségének eleget tett.

 

2.8. A hitelezési kapcsolat során az együttműködési és tájékoztatási kötelezettség megszegése, valamint a Társaság előzetes hozzájárulása nélküli további hiteltartozás vállalása fedezet elvonására irányuló magatartásának és ezáltal súlyos szerződésszegésnek minősül.

 

2.9. Súlyos szerződésszegés esetén a Társaság jogosult a hitel- illetve kölcsönszerződéseket egyoldalúan azonnali hatállyal felmondani.

 

2.10. A hitel- és kölcsönszerződés(ek)nek a Társaság által a súlyos szerződésszegésre tekintettel történő azonnali hatályú felmondása esetén az Ügyfél köteles a Társaság felszólítására a Társasággal szemben fennálló valamennyi tartozását haladéktalanul kiegyenlíteni.

 

 

3. Jelzálog-fedezet mellett nyújtott kölcsönökre vonatkozó különös rendelkezések

 

3.1. A Determin Zrt. ingatlanra bejegyzett jelzálog-fedezet mellett nyújt általános célú hitelt Ügyfelei részére.

 

3.1.1. A Társaság minden esetben egyedileg mérlegeli, hogy egy adott ingatlant fedezetként elfogad-e vagy sem.

 

3.1.2. A Társaság által fedezetként elfogadott ingatlanra a Társaság külön felhívására az Ügyfél vagy a fedezetet felajánló harmadik személy köteles teljes körű vagyonbiztosítást kötni, amelynek kizárólagos kedvezményezettje a Determin Zrt.

 

Ha a Társaság vagyonbiztosítás megkötését írta elő, a biztosítást a kölcsön és járulékai teljes visszafizetéséig fenn kell tartani. A biztosítás tekintetében kizárólagos költségviselő az Ügyfél. A biztosításra vonatkozó előírások megszegése az Ügyfél részéről súlyos szerződésszegésnek minősül.

 

3.1.3. A kölcsön elbírálásával, folyósításával kapcsolatos valamennyi költség (például: hivatalos ingatlan-értékbecslés szakértői díja, földhivatali eljárás illetékei, költségei, ügyvédi, közjegyzői díjak, stb.) az Ügyfelet terheli.

 

3.1.4. A kölcsönszerződéshez kapcsolódó, a Társaság által felszámított jutalék, díj a kölcsön folyósításakor válik esedékessé, ennyivel kisebb összeg kerül folyósításra.

 

3.2. A szerződéskötés menete

 

3.2.1. Az Ügyfél a hitelkérelmi lapot kitölti és eljuttatja a Determin Zrt. munkatársához.

 

3.2.2. Az első hitelkérelem benyújtásával egyidejűleg az Ügyfélnek az alábbi dokumentumokat mindenképpen be kell nyújtania:

 

3.2.2.1. Ha az Ügyfél gazdálkodó szervezet

              - érvényes társasági szerződés

              - 30 napnál nem régebbi cégkivonat

              - a cég képviselőjének aláírási címpéldánya és személyi igazolványa

              - bankszámlaszerződés

 

3.2.2.2. Ha az ügyfél magánszemély

              - személyi igazolvány

              - útlevél vagy jogosítvány

 

3.2.2.3. Ha az ügyfél egyéni vállalkozó

              - személyi igazolvány

              - útlevél vagy jogosítvány

              - vállalkozói igazolvány

              - adóbejelentkezési lap

              - bankszámlaszerződés (ha van)

 

A fenti dokumentumokat másolatban kell benyújtani, de eredetiben is be kell mutatni. Folyamatos üzleti kapcsolat esetén a Társaság a fenti dokumentumok egy részének benyújtásától eltekinthet.

 

3.2.3. A kérelemhez csatolni kell a fedezetként felajánlott ingatlan részletes leírását, valamint egy hivatalos ingatlan-értékbecslő szakértő által az ingatlanról készített értékbecslést, továbbá 2 napnál nem régebbi eredeti tulajdoni lapot.

 

3.2.4. A kérelmen fel kell tüntetni a kért hitel összegét, futamidejét, a folyósítás helyét (bankszámlaszám).

 

3.2.5. A Determin Zrt. munkatársa számítógépen rögzíti a hitelkérelemben szereplő adatokat és az igazgatóság elnökének érvényes iránymutatása szerint véleményezi a fedezet és a hitel arányát. Abban az esetben, ha a fedezet kevésnek bizonyulna, a Determin Zrt. munkatársa értesíti az Ügyfelet és

  1. további fedezetet kér, vagy
  2. felajánlja a hitelösszeg csökkentését.

 

Mindkét esetben az Ügyfélnek új hitelkérelmi lapot kell kitöltenie, amelyet elbírálásra ismét be kell nyújtani a Determin Zrt-hez.

 

3.2.5. Amennyiben a felajánlott ingatlant a kért hitelösszeghez a Társaság fedezetként elfogadja, a kölcsönszerződés és a biztosítéki szerződések a szerződő felek által aláírásra kerülhetnek.

 

3.3. A fedezetre vonatkozó feltételek

 

3.3.1. Fedezetként a Társaság kizárólag az ingatlan-nyilvántartásban ingatlanként feltüntetett vagyontárgyakat fogad el.

 

3.3.2. A fedezetként felajánlott ingatlan tulajdonosa a kérelemben és a biztosítéki szerződésben nyilatkozik arról, hogy a fedezetként felajánlott ingatlan a saját tulajdonát képezi, továbbá annak per-, teher- és igénymentességét szavatolja.

 

3.4. A kölcsönszerződés teljesítésének biztosítása érdekében a Társaság különböző biztosítékok meglétét köti ki.

 

3.4.1. Valamennyi, jelzálog-fedezet mellett nyújtott kölcsön esetén a Társaság az alábbi biztosítékokat köti ki (kötelező biztosítékok):

              - jelzálog alapítása a fedezetként felajánlott ingatlanra

              - közjegyző előtt tett tartozáselismerő nyilatkozat az Ügyfél részéről

 

3.4.2. Egy kölcsönügylet körülményeinek egyedi mérlegelését követően további biztosítékként az alábbiak kikötése lehetséges (opcionális biztosítékok):

Egymillió forintot meghaladó kihelyezés esetén:

              - inkasszó nyilatkozat az Ügyfél részéről

              - készfizető kezesség

              - váltó

Ötmillió forintot meghaladó kihelyezés esetén az előző biztosítékokon felül:

              - bankgarancia.

 

3.5. A kölcsön folyósítása

3.5.1. A kölcsön csak az alábbi feltételek együttes teljesülését követően folyósítható:

  • a kölcsönszerződést és az annak elválaszthatatlan mellékletét képező biztosítéki szerződéseket a felek szabályszerűen aláírták
  • a fedezetként felajánlott lakóingatlan tulajdoni lapjára a kölcsönt biztosító jelzálog-alapítás ténye legalább széljegy formájában bejegyzésre került.

3.5.2. Az Ügyfél a kölcsön folyósításával kapcsolatban az alábbi módon rendelkezhet, mely igényét a hitelkérő nyomtatványon meg kell jelölnie:

  • készpénzben felveszi a Társaság bankszámlájáról, megfelelő iratok birtokában
  • átutaltatja bármely általa megjelölt pénzintézet számlájára (az összeg átutalására vonatkozó megbízáson az összeg feletti rendelkezésre jogosult személy nevét, címét a hitelkérelmi nyomtatványon fel kell tüntetni)

3.5.3. A hitel kamatozása a készpénzfelvétel napján, vagy - az Ügyfél által megjelölt számlára történő átutalás esetén – a Társaság bankszámlájának terhelése napján kezdődik, és a hitel visszafizetéséig tart.

 

3.6. A hitel felmondása

3.6.1. Az Ügyfél szerződéses jogviszonya teljes tartozásának maradéktalan rendezésével szüntethető meg.

3.6.2. A fedezet értékének csökkenése esetén a Determin Zrt. jogosult a kölcsönszerződést azonnali hatállyal lejárttá tenni vagy felmondani, és a fedezetet értékesíteni.

3.6.3. Ha a Determin Zrt. a szerződést lejárttá teszi vagy felmondja, a kölcsönösszeg járulékokkal együtt, egy összegben válik esedékessé.

3.6.4. Az egyéb felmondási okokat a Polgári Törvénykönyv valamint a kölcsönszerződés tartalmazza, így például felmondási ok, ha:

  • az Ügyfél vagyoni helyzetének romlása vagy a fedezet elvonására irányuló magtartása veszélyezteti a kölcsön visszafizetésének lehetőségét,
  • az Ügyfél más súlyos szerződésszegést követ el,
  • az Ügyfél a Determin Zrt-t a kölcsön összegének megállapításánál valótlan tények közlésével, adatok eltitkolásával vagy más módon megtévesztette, amennyiben ez a kölcsön összegének a megállapítását befolyásolta,
  • az adós a kölcsön fedezetével, biztosítékával vagy céljának megvalósulásával kapcsolatos vizsgálatot - figyelmeztetés ellenére - akadályozza, ideértve azt az esetet is, ha szerződésben vállalt vagy jogszabályban előírt adatszolgáltatási kötelezettségét megszegi, stb.

3.6.5. Amennyiben az Ügyfél a kölcsönt időben nem fizeti vissza, és a Determin Zrt. a fedezetből nem tudja követelését kielégíteni, a Determin Zrt. végrehajtási vagy -- cégek esetén -- felszámolási eljárást indíthat az Ügyfél vagyonára.

 

4. Értékpapír fedezete mellett nyújtott kölcsönökre vonatkozó különös rendelkezések

 

Értékpapír fedezete mellett a Társaság jelenleg nem nyújt kölcsönt.

 

5.A faktoring ügyletek bonyolítására vonatkozó különös rendelkezések

 

A Társaság jelenleg nem bonyolít faktoring ügyleteket.

 

Jelen szabályzatban rögzített alapelvek, előírások alkalmazása a Társaság működésének megkezdésétől kötelező.

 

Budapest, 2023. február 10.

                                                                                     

                                                                                 

    

A DETERMIN Hitelcentrum

zártkörűen működő Részvénytársaság

(székhelye: 1034 Budapest, Seregély u. 9.)

Hirdetménye

 

Gazdasági társaságok és magánszemélyek részére

 

 

 

1. Általános feltételek:

 

 

1.1. A hirdetmény a mindenkor hatályos Üzletszabályzattal együtt érvényes.

 

1.2. A hirdetményben fel nem sorolt esetekben a Determin Zrt. külön megállapodás szerint számít fel díjat.

 

1.3. A Determin Zrt. fenntartja magának azt a jogot, hogy csak üzletpolitikájának megfelelő üzleti ajánlatokat fogadjon el, a felsorolt kondíciók csak ilyen ügyletekre vonatkoznak.

 

1.4. Hitelvizsgálati díjat a Társaság csak pozitív elbírálás esetén számít fel.

 

1.5. A teljes hiteldíj-mutató (THM) értéke évi 15% és évi 29% között van minden hiteltípus esetében, a futamidőtől, kezdő részlettől és az adott ügylet kockázatától függő konkrét THM-et a szerződések tartalmazzák.

 

 

2. A Társaság üzleti órái:

 

Hétfőn és szerdán:

 

            8:00-10:00

 

Fenti időpontoktól eltérő ügyfélfogadás előre egyeztetett időpontokban lehetséges.

 

 

 

3. Gépjárművek és berendezések vásárlása céljából nyújtott hitelek utáni költségek, jutalékok:

 

3.1. Hitelvizsgálati díj:                                       A tőkeösszegre vetített max. 3 %

 

3.2. Rendelkezésre tartási díj:                            Igénybevett hitel összegére vetített max. 5%

 

3.3. Szerződésmódosítási,és futamidő vége       A tőkeösszegre vetített max. 6 %

        előtt történő lezárási díj:                             min. 10.000,- Ft

 

3.4. Egyenlegközlés:                                          Max. 10.000,- Ft alkalmanként

 

3.5. Kamatok:                                                     A tőkeösszegre vetített hiteldíjmutatót a                                                 hitelszerződések tartalmazzák.

 

3.6. Késedelmi kamat mértéke társaságoknál:   mindenkori jegybanki alapkamat kétszerese, de maximum 25%.

3.7. Késedelmi kamat mértéke  magánszemélyeknél:        mindenkori jegybanki alapkamat kétszerese, de maximum 25%.

 

3.8. Csekken történő befizetés:                          Térítésmentes

 

3.9. Háttérműveleti díj                                       A lejárt szerződések után fennálló

                                                                            tőkekövetelés havi 1%-a (azaz egy százaléka),

                                                                            minden megkezdett hónap után.

 

3.10.Követelés érvényesítésével kapcsolatos    A felmerülés összegében, számlák alapján

        egyéb költség és díj:

 

3.11. Szerződés-visszaállítási díj:                      Max. 50.000,- Ft alkalmanként

 

 

 

 

4. Jelzálogfedezet mellett nyújtott hitelek utáni költségek, jutalékok.

 

4.1. Hitelvizsgálati díj:                                       A tőkeösszegre vetített max. 3 %

 

4.2. Szerződéskötési díj:                                    A hitelre vetített max. 5 %

 

4.3. Szerződésmódosítási , és futamidő vége     A fennálló tőketartozás összegére vetített

        előtt történő lezárási díj:                             max. 6%, min. 10.000,- Ft

 

4.4. Egyenlegközlés:                                          Max. 10.000,- Ft alkalmanként

 

4.5. Késedelmi kamat mértéke társaságoknál:   mindenkori jegybanki alapkamat kétszerese, de maximum 25%.

 

 

4.6. Késedelmi kamat mértéke

       magánszemélyeknél:                                   mindenkori jegybanki alapkamat kétszerese, de maximum 25%.

 

 

4.7. Csekken történő befizetés:                          Térítésmentes

 

4.8. Háttérműveleti díj                                       A lejárt szerződések után fennálló

                                                                            tőkekövetelés havi 1%-a (azaz egy százaléka),

                                                                            minden megkezdett hónap után.

 

4.9.Követelés érvényesítésével kapcsolatos    A felmerülés összegében, számlák alapján

        egyéb költség és díj:

 

4.10. Szerződés-visszaállítási díj                       Max. 50.000,- Ft alkalmanként

 

 

Budapest, 2023. február 10.

                                                                                                                            Balogh Dezső igazgató